AQ9I9143

I full sving med betongarbeidene på Farøy

Fundamenteringen er i gang, og halve parkeringskjelleren er allerede reist. Lista Bygg er godt i gang med sitt største prosjekt.

Tekst og foto: Sveinung W. Jensen, Tellus Kommunikasjon

– Til nå har det mest handlet om betongarbeider. Det vil det også gjøre fremover. Planen er å begynne å snekre i september eller oktober, sier daglig leder Jan Richard Johannessen.

Prosjektet skal romme 30 leiligheter med utsikt rett mot Farsund by. Arbeidet har pågått siden nyttår, og nå begynner de første strukturene å reise seg.

UTBYGGINGEN foregår på en utfordrende tomt, der både plassmangel og nærheten til sjøen krever spesielle løsninger.

For å sikre bryggekant og etablere bryggepromenade, monteres det prefabrikkerte T-elementer i sjøen langs hele forkanten av tomta helt frem til gamle brygga foran fiskelaget. Her skal bygg og bryggepromenade bygges på stålpæler for å sikre god fundamentering av byggene. Den nye promenaden vil komme fire meter ut i sjøen foran brygga.

Alt av prefabrikerte elementer produseres på lageret til Lista Bygg i Vanse, og kjøres til Farøy med lastebil for deretter å bli heist ut i sjøen.

STØTTEMUREN MOT Farøyveien er på plass. Infrastrukturen for vann og avløp er ferdig installert for alle bygg utenom det første som tas senere. Det er over 170 meter lange strekk på det meste før pumpestasjon. Dette medfører at grøftene blir over to meter dype på det meste for å kunne klare selvfall.

Parkeringskjelleren, som skal ligge i første etasje inn mot Farøyveien, begynner nå å ta form. Alle bakvegger er støpt samt endevegg og skillevegg mot de tre første boligblokkene er ferdig. Betongarbeidene på de ytterste boligene er også i gang.

– Det er en stor jobb, men vi har god fremdrift. Nå som vi er i gang med fundamenteringen og veggene, begynner prosjektet virkelig å ta form, sier Johannessen.

TOTALT FEM MANN fra Lista Bygg er opptatt med Farøy Brygge-prosjektet, inkludert de som jobber med prefabrikkering. I tillegg er Kvina Maskin involvert i grunnarbeidet, og betongbilene fra Betong & Sand leverer jevnt med forsyninger.

– Dette prosjektet gir jobb til mange lokale. Nær sagt alle underleverandørene våre er fra regionen. Det betyr mye – både for oss og for det lokale næringslivet, sier Johannessen.

FARØY BRYGGE skal bygges i gammel trehusstil, inspirert av Gåseholmen. Prosjektet strekker seg over to bygge etapper: De første 22 leilighetene skal stå klare i oktober 2026, de siste åtte i mars 2027.

Leilighetene vil variere i størrelse fra 55 til over 220 kvadratmeter, og noen går over to etasjer. Alle får utsikt mot byen, og det skal anlegges både strandpromenade, båtplasser og grøntarealer med japanske kirsebærtrær, bøkehekk og blomsterkasser.

– Dette er vårt største prosjekt noensinne, og vi er stolte over å få ansvaret. Det gir oss arbeid langt frem i tid, og resultatet blir noe hele Farsund kan være stolt av, avslutter Johannessen.