Stor betongjobb på historisk kai
Med 300 tonn stål og 1400 kubikk betong skal Lista Bygg ruste opp Tyskerkaia i Lundevågen for fremtidens havnedrift.
Tekst og foto: Sveinung W. Jensen, Tellus Kommunikasjon
Det pekes og diskuteres. Det er byggemøte på kaikanten. Daglig leder Jan Richard Johannessen og prosjektleder Ken Roger Johannessen fra Lista Bygg legger arbeidsplaner sammen med havnesjef i Farsund Tom Egil Ravndal og Jan Henrik Bentsen fra Skaar, som bidrar med ingeniørkompetanse i prosjektet.
– Vi oppdaget at pilarene som kaia hviler på var i ferd med å ruste bort. Og det er bekymringsfullt. Spesielt når vi vet at maskinene som brukes på kaia i dag veier mye mer enn de som ble brukt den gangen den ble bygd, sier havnesjef Ravndal.
KOMMUNEKAIA innerst i Lundevågen ble oppført i 1942 av russiske krigsfanger under tysk arbeidsledelse – derav navnet «Tyskerkaia».
Nå skal den renoveres. Det skal settes en ny rekke med pæler på utsiden av eksisterende kai, og forskales en ny drager på toppen av disse som boltes inn i de gamle kaielementene – som skal bære konstruksjonen.
SÅ SKAL DET pæles ytterligere tre rekker inne på gamlekaia, før det legges på en halv meter med armering og ny betong for å binde alt sammen. Dette vil øke kapasiteten på eksisterende kai til oppdaterte ønsker for vektbelastning.
Den gamle kaia blir stående og brukt som forskaling i arbeidet.
– Vi får i praksis en ny kai, sier Ravndal.
TYSKERKAIA ER 126,2 meter lang og 12,5 meter bred. Det gjør dette til en stor jobb både teknisk og praktisk. Prosjektet har en ramme på 25 millioner kroner, finansiert med midler som er spart opp i den kommunale havnekassa.
Lista Bygg var med på å forsterke den samme kaia for rundt 15 år siden, og har i mellomtiden bygget ro-ro-kaia som ligger like ved samt nye 150 tonns pullerter på andre siden
– Vi har hatt mye arbeid her nede, og strakk oss derfor langt for å få denne jobben, sier Johannessen, og legger til:
– Det er en veldig stor betongjobb, og det liker vi. At det i tillegg er lokalt, er en bonus.
OGSÅ FLERE andre lokale aktører er med på prosjektet. Br. Thorkildsen står for gravejobben, Sand og Betong leverer betong og Salen Betongsaging utfører sagearbeid.
Selve utførelsen starter med at det sages hull i kaidekket. Deretter føres pilarene ned, før åpningene forskales og støpes igjen. Når bæresystemet er på plass, skal toppdekket bygges opp. Det skal også lages pullerter i henhold til tegninger og ønsker.
Prosjektet er omfattende også i rene mengder. Det skal brukes 300 tonn stål og 1400 kubikk betong.
I STARTEN VIL Lista Bygg ha to til tre mann på prosjektet. Når arbeidet med toppdekket tar til, blir bemanningen økt.
– Da må vi ha dobbelt så mange i arbeid, sier Johannessen.
Planen er at prosjektet skal ferdigstilles i oktober.